Základní umělecká škola Přeštice

Hlásek ZUŠ Přeštice

Dětský pěvecký sbor Hlásek ZUŠ Přeštice byl založen v roce 2004 na ZUŠ v Přešticích a navštěvují jej vybraní žáci všech oddělení hudebního oboru od 9 do 21 let. V současné době má 60 členů. Ve svém repertoáru máme lidové písně, spirituály, skladby starých mistrů, ale i současných skladatelů. Většinu repertoáru však tvoří písně českých folkařů a folkových skupin (V. Redl, P. Žalman Lohonka, Klíč, Fleret, Ginevra, Spirituál kvintet, Javory, Čechomor a jiné) a tím se lišíme od "klasických" sborů. V písních, navíc, kromě kláves členové souboru hrají na zobcové flétny a příčnou flétnu, pedagogové ze ZUŠ Přeštice sbor doprovázejí na housle, klarinet, bicí nástroje, percuse a basovou kytaru. Hlásek úzce spolupracuje s příbramskou folkovou skupinou Ginevra, s níž často koncertuje.

Koncertoval na mnoha místech naší republiky, ale i v zahraničí, a na koncertech si společně zazpíval např. s Anetou Langerovou, Jaroslavem Uhlířem nebo Jaroslavem Samsonem Lenkem, který se stal kmotrem druhého CD Hlásku, vydaného v roce 2009. První CD sbor vydal v roce 2006 a kmotrem byla skupina Ginevra.

Od roku 2008 má Hlásek i svůj přípravný sbor, Minihlásek, který navštěvují malí zpěváčci od 5 do 9 let. A právě Minihlásek a Hlásek natočili v srpnu 2014 své třetí CD, které bylo pokřtěno na desátém výročním koncertě Hlásku 24. 10. 2014. Kmotrem byla opět skupina Ginevra, která zároveň vystoupila jako host koncertu. Od roku 2015 sbory spolupracují s českobudějovickými Nezmary, kteří budou hosty 10. výročního koncertu Minihlásku 1. prosince 2018, kde budou zároveň i kmotry CD, které sbory budou natáčet letos na podzim. Sbormistrem Minihlásku a Hlásku je ředitel školy Miroslav Vacek, klavírní doprovod zajišťuje pan učitel Dušan Rada.

 

 

© 2005 - 2019 ZUŠ Přeštice & FoXprofi.com