Základní umělecká škola Přeštice

Dechový orchestr - soutěže a přehlídky

Letos stříbrné pásmo

Vloženo 06. 10. 2017, autor Dušan Rada

Dechový orchestr ZUŠ Přeštice se ve dnech 22. - 23. 9. 2017 zúčastnil 22. ročníku mezinárodního festivalu dechových hudeb Vejvodova Zbraslav. Již tradičně byla součástí festivalu soutěž, jejíž podmínkou je uvedení povinné skladby. Letošního ročníku se zúčastnily orchestry z České republiky, Polska a Rakouska. Dechový orchestr ZUŠ Přeštice byl ohodnocen diplomem ve STŘÍBRNÉM pásmu. Závěr festivalu patřil průvodu orchestrů a mažoretek Zbraslaví a společnému koncertu všech zúčastněných pod taktovkou pana Josefa Vejvody.

V tomto roce orchestr ZUŠ Přeštice oslaví 23 let od svého založení. Na výročním koncertě, který se koná 14. října 2017 od 16:30 hodin ve velkém sále KKC vystoupí jako host Městská kapela z našeho partnerského města Nittenau (SRN). Vstupenky na koncert je možné zakoupit v KKC Přeštice. Všichni jste srdečně zváni.

Dušan Rada
ZUŠ Přeštice


19. ročník mezinárodního festivalu Vejvodova Zbraslav

Vloženo 13. 10. 2014, autor Bc. Miroslav Vacek

Dechový orchestr ZUŠ Přeštice se ve dnech 26. - 27. 9. 2014 zúčastnil 19. ročníku mezinárodního festivalu Vejvodova Zbraslav. Součástí festivalu byla soutěž zúčastněných orchestrů. Podmínkou je obsazení max. 25 hráči a povinná skladba, kterou je nutné zařadit do soutěžního repertoáru. Skladbu předem určí pořadatel festivalu. Dech. orchestr ZUŠ Přeštice byl ohodnocen diplomem ve stříbrném pásmu.

Bc. Miroslav Vacek
ředitel ZUŠ


Reprezentace naší školy a města Přeštice ve slovinském Kršku

Vloženo 08. 04. 2011, autor Miroslav Vacek

Milí účastníci zájezdu, členové Dechového orchestru ZUŠ Přeštice a ansámblového vokálního souboru, přijměte můj velký dík za úspěšnou reprezentaci naší školy a města Přeštice ve slovinském Kršku. Poděkování patří také naší tlumočnici Mirce Kuntzmannové a řidičům Mírovi Hrabětovi a Honzovi Strejcovi.

P.S. A kdybyste náhodou nevěděli, co si dát dobrého na zub, dejte si smažený řízeček. KEZÍŘ JE PROSTĚ KEZÍŘ :-D :-D :-D


Úspěch Dechového orchestru ZUŠ Přeštice

Vloženo 16. 10. 2009, autor Jan Šimůnek

Dechový orchestr ZUŠ Přeštice se ve dnech 25. - 26. září 2009 zúčastnil již 14. ročníku Mezinárodního festivalu dechových orchestrů Vejvodova Zbraslav. Festivalu se letos zúčastnilo celkem 8 dechových orchestrů.

V pátek v 17.00 jsme v obci Jíloviště zahráli zdejším posluchačům skladby z oblasti dechové i populární hudby a byli jsme odměněni velkým potleskem. Po tomto koncertě jsme odjeli zpět na pražskou Zbraslav, kde jsme přesně ve 20.30 započali své vystoupení ve stanu na zbraslavském náměstí. Po našem 45 minut dlouhém vystoupení jsme sklidili bouřlivý aplaus, a proto jsme museli zahrát ještě jeden přídavek navíc.

V sobotu jsme v 10.00 zahájili své soutěžní vystoupení v Černém divadle Jiřího Srnce. Povinnou soutěžní skladbou pro všechny orchestry byla polka Kvetou máky (Jaromír Vejvoda / Vašek Zeman). Po soutěži jsme ve 12.00 zahráli opět ve zbraslavském stanu. I přes technické nedostatky, které zavinil výpadek proudu, náš orchestr koncert odehrál zcela bez problémů. Po tomto vystoupení následoval jako vždy průvod všech orchestrů, kterého se zúčastnily i naše mažoretky Bohemia.

Vyhlášení výsledků soutěže jsme se dočkali v 17.00 a opravdu jsme měli důvod k radosti. Náš orchestr se umístil ve stříbrném pásmu. Před námi byly jen dva orchestry. Tak jsme opět dokázali, že i v nemalé konkurenci se dokážeme prosadit.

Závěrem bych Vás chtěl pozvat na náš již 15. výroční koncert, který se koná 26. listopadu 2009 od 18.00 hodin ve velkém sále KKC v Přešticích, kde jako host vystoupí Josef Vejvoda, syn slavného skladatele dechové hudby Jaromíra Vejvody. Všichni příznivci dobré hudby jste srdečně zváni.

Jan Šimůnek
člen orchestru


Vejvodova Zbraslav 2008

Vloženo 02. 10. 2008, autor Dušan Rada a Ivana Kindlová

Ve dnech 26. - 27. září 2008 se Dechový orchestr ZUŠ Přeštice zúčastnil XIII. ročníku mezinárodního festivalu dechových orchestrů Vejvodova Zbraslav. Na letošní ročník se sjelo celkem osm orchestrů, z toho pět tuzemských a tři zahraniční (D, CH, N).

Součástí festivalu byla soutěžní přehlídka orchestrů, která se konala v sobotu v Černém divadle Jiřího Srnce. V odpoledních hodinách byla připravena mažoretková show a slavnostní průvod orchestrů s mažoretkami. Přeštickou ZUŠ reprezentovala skupina mažoretek BOHEMIA III.

Dechový orchestr ZUŠ Přeštice vybojoval v soutěži stříbrné pásmo. Učitel hry na trubku Jan Šmat obdržel cenu za nejlepší sólový výkon. Všem členům orchestru i skupině mažoretek velice děkuji za skvělé reprezentování naší školy a města Přeštice.

Dušan Rada
dirigent orchestru

Výsledková listina

  1. Malá dechovka ZUŠ Přelouč - CZ (zlaté pásmo s vyznamenáním)
  2. Malá černá hudba Karviná - CZ (zlaté pásmo)
  3. Dechový orchestr ZUŠ Přeštice - CZ (stříbrné pásmo)
  4. Steibrugg - Misikanten - CH
  5. Dechový orchestr PRA-LIN-KA - CZ
  6. Blaskapelle Arnstorf - D
  7. Ljom - N
  8. Týnečanka - CZ

Zvláštní cena poroty za sólový výkon - JAN ŠMAT (trubka) - Dechový orchestr ZUŠ Přeštice - CZ

Skvělé umístění a výborná reprezentace školy a města Přeštice. Poděkování patří všem zúčastněným - dechovce a mažoretkám BOHEMIA III ZUŠ Přeštice.

Ivana Demeterová
ZUŠ Přeštice


45. Kmochův Kolín

Vloženo 04. 07. 2008, autor Dušan Rada

Dechový orchestr ZUŠ Přeštice a mažoretky BOHEMIA I. ZUŠ Přeštice se ve dnech 14. - 15. 6. 2008 zúčastnili již 45. ročníku mezinárodního hudebního festivalu KMOCHŮV KOLÍN.

Letošní ročník byl pojat moderněji než předchozí ročníky, aby oslovil také mladé posluchače a začínající hudebníky. Páteční večer patřil rockové a popové hudbě. Vystoupily skupiny Traband, THE TAP TAT, Yo Yo BAND, Tleskač a BUTY.

V sobotu se konal tradiční průvod orchestrů a mažoretek městem. Večer vystoupil náš orchestr a mažoretky v Přelouči. Neděle patřila od samého rána přípravám na odpolední Monstrkoncert. Mládežnické orchestry měly svůj blok, který obsahoval šest skladeb. Jedenáct těchto orchestrů čítalo celkem 433 hráčů, z nichž bylo vybráno zhruba 200 členů, kteří hráli na Monstrkoncertu. Poté následoval blok s osmi skladbami orchestrů dospělých.

45. ročníku KMOCHOVA KOLÍNA se zúčastnilo 34 orchestrů a 9 skupin mažoretek. Mezinárodní účast zastoupily orchestry ze Švédska, Holandska a Maďarska. Až na drobné organizační chyby tohoto festivalu se nám letošní ročník moc líbil a panovala pohodová atmosféra.

Podívejte se na fotografie


Úspěch Dechového orchestru ZUŠ na Vejvodově Zbraslavi

Vloženo 27. 09. 2007, autor Ladislav Chadt

Vejvodova Zbraslav je tradiční mezinárodní festival dechových orchestrů, kterého se pravidelně zúčastňuje i Dechový orchestr ZUŠ v Přešticích. Festival se letos konal již po dvanácté a to ve dnech 21. a 22. září. Účast kromě nás přijaly následující kapely: Choceňačka, Malá černá hudba Karviná, Labská kapela, ZIK-ZAK – Vratimov a ze zahraničních pak Blaskapelle Jantar (Švýcarsko), Kleine Blasmusik (SRN), Seniorenorchestr Hohenlohe (SRN) a St. Georgener Muzikanten (Rakousko).

Návštěvníci festivalu mohli na Zbraslavském náměstí navštívit dům, kde skladatel Jaromír Vejvoda (1902 – 1988) žil a působil. V něm je otevřena restaurace nesoucí název jeho slavné skladby "Škoda lásky". Uvnitř byl vybudován památník dokumentující život a dílo tohoto skladatele. V dolní části náměstí pak probíhal program festivalu – přehlídka dechových hudeb. Součástí programu festivalu je soutěž orchestrů, která se konala poblíž náměstí v Černém divadle Jiřího Srnce. Povinnou soutěžní skladbou byla pochodová píseň "Mladá řeka" (hudba Jaromír Vejvoda / text Ladislav Jacura, Jarka Mottl) v instrumentálním provedení. Porotu v mezinárodním zastoupení tvořili: Jan Slabák (předseda), Tomáš Stavěl, Klaus Rappl a skladatelův syn Jaromír Vejvoda (tajemník). Vystoupení orchestrů probíhalo nejen na náměstí ve Zbraslavi, ale i v jeho okolí. Vyvrcholením festivalu byl závěrečný společný koncert všech orchestrů dirigovaný skladatelovou vnučkou Monikou Vejvodovou – Štěrbákovou.

Přeštický dechový orchestr se i přes nemalou konkurenci kapel dokázal opět prosadit. V čele s dirigentem Dušanem Radou a za účasti sólistů – zpěváků Jana Šimůnka, Terezy Živné a Miroslava Vacka (ředitel ZUŠ), předvedl to nejlepší ze svého bohatého repertoáru. Srdce posluchačů si orchestr získal skladbou "Tulipány z Amsterodamu" v podání Jana Šimůnka, po níž následoval bouřlivý aplaus. A tak dostal náš orchestr od poroty dvě ocenění: cenu za umístění ve stříbrném pásmu a diváckou cenu pro nejsympatičtější orchestr. V takové konkurenci starších a vyzrálejších hudebních těles je toto ohodnocení příslibem do další práce s mladými muzikanty.

Dne 27. listopadu v KZ Přeštice si i vy můžete poslechnout, zazpívat a prožít krásný podvečer s tímto dechovým orchestrem ZUŠ. Hostem večera je Dechový orchestr ZUŠ Český Krumlov. Všichni jste srdečně zváni.

Ladislav Chadt
umělecký vedoucí a učitel ZUŠ v Přešticích


Lázeňská folková loděnice

Vloženo 22. 05. 2007, autor Miroslav Vacek

I když předpovědi meteorologů nevěstily nic dobrého a Karlovy Vary jsou pověstné svým deštivým počasím, v pátek při přípravě festivalu nespadla ani kapka vody, naopak, sluníčko se na nás smálo skrz jarní listy kaštanů na pravém břehu Ohře u Chebského mostu. Raději jsme ale postavili stany, přece jenom co kdyby.

V sobotu ráno se diváci scházeli velmi pozvolně, ale modrá obloha vysloveně lákala k příjemnému posezení. Skupina Flashback z Plzně nasadila příjemný rytmus, na který navázala pražská skupina Jauvajs s irskými motivy ve svých písních. Kapela Bodlo z Chodova inklinovala spíše k bluegrassu, ale kapelník se přece jenom tomuto zařazení bránil a tvrdil, že jde čistě o "bodlovský" styl. Karlovarská skupina KV Expres připomněla songy ze zrušených tratí a po nich přebrala festivalovou štafetu Simona Klímová ve svém písničkářském koncertu. Folková kapela se svérázným názvem Kámen úrazu bavila svými melodickými písněmi diváky po další hodinu. Mladá hudební formace z Prahy s příznačným názvem Hromosvod naladila festival trochu tvrději, což vůbec nebylo na škodu. Jejich vypilovaná hudba duněla celým prostranstvím. V poklidném duchu se odehrálo vystoupení skupiny Bob a Bobci a i když Renda Kříž zpíval, že prší, bylo pořád slunečno. Při produkci Nových Brontosaurů ožily melodie zapadlé ve zpěvnících a i při vystoupení trampské legendy – Pacifiku si diváci zpívali známé skladby.

Večer zakončili Stráníci s Mírou Ošancem příjemným pásmem převzatých i vlastních písní. V sobotu nikdo neskončil mokrý, snad jenom ti, kteří se v doprovodném programu vydali na kajaku po hladině Ohře. Ti co vyzkoušeli raft, případně kanoe, mohli mít radost jak ze suché jízdy tak z příjemného dne.

Nedělní ráno i přes nepříznivé vyhlídky bylo jasné a od desíti hodin již nastoupila skupina BG4, kterou vystřídala místní Hotowoo. Návrat na naše festivaly zaznamenala dvojice Nestíháme a se svými romantickými písněmi byli příjemným zpestřením nedělního dne. Regress byla poslední skupina, která se utkala o postup na Folkovou Ohři a pak již zazněly neotřelé tóny Hradního Dua, které zvedaly lidi z lavic k tanci.

Zcela novým projektem bylo zařazení dětského pěveckého souboru ZUŠ Hlásek, pod vedením Mirka Vacka. Nejprve si děti zajezdily na raftu a potom zazpívali jak folkové, tak lidové písně. Na chvíli je na scéně vystřídala Ginevra, na kterou dorazili další natěšení diváci. V závěru svého koncertu zazpívala Ginevra pět písní s Hláskem a za bouřlivého potlesku přidali ještě dvě písničky.

Poslední kapelou byla skupina Ponožky pana Semtamťuka, která zvesela a vtipně dovedla festival k jejímu konci. Čtvrtý ročník Lázeňské folkové loděnice je za námi bez dešťů a krupobití. Celkem nás přišlo navštívit více jak tři sta diváků.


Úspěch dechového orchestru

Vloženo 25. 09. 2006, autor Miroslav Vacek

Ve dnech 22. – 23. 9. 2006 se zúčastnil Dechový orchestr ZUŠ Přeštice již po sedmé Mezinárodního festivalu dechových hudeb "Vejvodova Zbraslav".

V pátek náš orchestr přesně v 18.00 hodin zahájil ve velkém stanu na Zbraslavském náměstí tento významný svátek dechové hudby, který trvá vždy celý víkend. V našem podání zazněly nejen skladby jako jsou polky a valčíky, ale i skladby swingového a popového charakteru.

V sobotu přesně o jedenácté dopoledne jsme měli soutěžní vystoupení v Černém divadle Jiřího Srnce. Letos se soutěže zúčastnilo celkem 12 orchestrů z Čech, Moravy, Německa, Holandska, Norska a Řecka.

Po soutěžním vystoupení jsme měli ještě jedno vystoupení – opět ve stanu na Zbraslavském náměstí. Opět jsme hráli skladby klasických dechových orchestrů a swingové, popové a dokonce i rockové hity. Navíc v době našeho vystoupení festival navštívil primátor hlavního města Prahy, pan Pavel Bém, který si s naším orchestrem zazpíval hit století - Vejvodovu "Škodu lásky". Odpoledne patřilo již tradičně mažoretkové show, které se letos zúčastnila i naše děvčata – Bohemia I. a právem jim patřil na konci jejich vystoupení velký potlesk.

Po této show následuje – tak jako každoročně - průvod orchestrů a jejich mažoretkových skupin Zbraslaví. Celá akce vyšla nejen nám, ale i organizátorům na jedničku, dokonce nám letos přálo i počasí a sluníčko se na nás celý den usmívalo. No a důvod k úsměvu jsme v sobotní podvečer – při vyhlášení výsledků – měli i my, neboť jsme ve velké konkurenci skončili ve vynikajícím "stříbrném" pásmu. Před námi byly pouze dva orchestry.

Chtěl bych závěrem poděkovat všem, kteří se festivalu ve Zbraslavi zúčastnili za výbornou reprezentaci školy, města Přeštice, ale i Plzeňského kraje.

Miroslav Vacek
ředitel ZUŠ


Young Prague 2006

Vloženo 31. 03. 2006, autor Miroslav Vacek

Na Mezinárodním soutěžním festivalu pěveckých sborů a orchestrů "Young Prague 2006" získal Dechový orchestr ZUŠ Přeštice "Zlaté pásmo".


Počet nalezených záznamů: 10, zobrazeno 1 - 10
Přejít na stránku: (1)

 

 

© 2005 - 2020 ZUŠ Přeštice & FoXprofi.com